SLUŽBY
Znalecké služby nabízím širokému okruhu klientů, kteří potřebují vypracovat nestranný a nezávislý znalecký posudek, případně provést posouzení či analýzu tržní hodnoty, obvyklé ceny nebo spravedlivé hodnoty majetku pro nejrůznější účely ocenění a jeho použití. Pro ocenění firem (podniků), či jejich obchodních podílů, akcií, ale i ostatních druhů majetku, využívám základní, všeobecně používané metody ocenění.
Oceňování podniků
Jste společník či akcionář firmy, živnostník nebo podnikáte na základě jiných oprávnění a chcete vědět jakou hodnotu má vaše firma? Nebo potřebujete ocenění pro účely obchodních transakcí (převody mezi spřízněnými osobami, různé druhy přeměn společnosti) či v občanskoprávních řízeních (dědictví, společné jmění manželů). Nechte si vypracovat nestranné a nezávislé ocenění hodnoty podniku znaleckým posudkem.
Znalecký posudek
Znalecký posudek je úplnou zprávou, která obsahuje nejen vlastní ocenění, ale i hlavní postupy, data a zdůvodnění, které vedly k výslednému oceňovacímu výroku. Ocenění, jehož cílem je odhad nejpravděpodobnější ceny na trhu, tedy zejména tržní hodnoty, musí odrážet podmínky na relevantním trhu k datu ocenění. Znalecký posudek musí být komplexní, úplný, vnitřně konzistentní, nezávislý a nestranný a opakovatelný.
Metody použité pro ocenění podniku musí respektovat požadavky kladené na znalecký posudek jako celek. Kromě toho musí být metody použité ve znaleckém posudku zvoleny důvodně a odůvodněně. Údaje použité při sestavení znaleckého posudku musí vycházet z jednoznačně definovaných pramenů (nebo musí být výslovně uvedeno, že jde o odhady uvedených osob) a musí být transparentně užity.
Časté dotazy a informace
Podkladů a informací pro vypracování ocenění podniku je celá řada, především to jsou účetní informace historické 5 – 10 let zpětně (účetní závěrky, auditorské a výroční zprávy), obchodní informace, podrobné informace o majetku a závazcích k datu ocenění, obchodní, investiční a případně finanční plán na budoucí období.
Základem ocenění podniku je řádná analýza širšího podnikatelského prostředí, relevantního trhu a zejména konkurenční pozice podniku. Postup ocenění také následně zahrnuje klasickou finanční analýzu, analýzu a prognózu generátorů hodnoty, zejména projekci tržeb, ziskových marží, a také prognózu investic a zdrojů financování.
Účelem těchto analýz je posoudit perspektivnost oceňovaného podniku a jeho schopnost vytvářet hodnotu.
Základním “stavebním kamenem” výnosového ocenění je finanční plán na budoucí období, který je vypracován ze syntézy předchozích analýz v rámci ocenění výnosovou metodou.
Ocenění firmy – podniku se týká nejen právnických osob, ale také fyzických osob, podnikajících na základě živnostenských či jiných oprávnění (lékařské a veterinární praxe, advokátní, auditorské a daňové praxe).
Oceňování obchodních a akciových podílů
Pokud potřebujete znát hodnotu vašeho obchodního nebo akciového podílu na firmě, je nutné znát nejprve hodnotu celé firmy – podniku, z které následně ocenění obchodního nebo akciového podílu vychází.
Znalecký posudek
Obdobně jako u ocenění podniku můžete znalecký posudek na ocenění obchodního nebo akciového podílu využít zejména pro účely obchodních transakcí (převody mezi spřízněnými osobami, nákup nebo prodej obchodních podílů, vklady obchodních podílů, stanovení hodnoty vypořádacího podílu) či v občanskoprávních řízeních (dědictví, společné jmění manželů).
Časté dotazy a informace
Oceňování jmění společnosti nebo družstva
Ocenění jmění nebo družstva je v podstatě ocenění podniku, nebo jeho části. Nejčastěji je nutné vypracovat znalecký posudek na ocenění jmění pro splnění zákonné povinnosti pro účely přeměn obchodních korporací podle Zákona o přeměnách obchodních společností a družstev (Zákon č. 125/2008 Sb.), především v případech změny právní formy společnosti, sloučení, splynutí, rozštěpení nebo rozdělení společnosti, odštěpení jmění společnosti nebo převodu jmění na společníka.
Znalecký posudek pro ocenění jmění
Ocenění jmění společnosti nebo družstva znaleckým posudkem je vyžadováno v následujících případech:
- Změna právní formy společnosti
- Fúze společností (sloučení nebo splynutí)
- Rozdělení společnosti (rozštěpení nebo odštěpení)
- Převod jmění na společníka
Znalecký posudek je také vyžadován pro posouzení, zda-li přeměna nezpůsobí úpadek nástupnické společnosti v situaci, kdy ze zahajovací rozvahy nástupnické společnosti vyplývají skutečnosti uvedené v §5a zákona o přeměnách (neuhrazená ztráta nástupnické společnosti dosáhne nejméně poloviny základního kapitálu).
Časté dotazy a informace
Oceňování cenných papírů
V oblasti ocenění cenných papírů je žádané především ocenění akcií pro splnění povinnosti podle zákona o obchodních korporacích i zákona o přeměnách obchodních společností a družstev.
V rámci těchto zákonných povinností jde především o ocenění akciových podílů pro účely převodu mezi propojenými osobami nebo ocenění akcií pro účely procesu squeeze-outu neboli vytěsnění minoritních akcionářů, případně soudního přezkoumání stanovené výše přiměřeného protiplnění.
Zatímco u veřejně obchodovatelných akcií lze pro jejich ocenění využít informací a dat přímo z kapitálového trhu, u veřejně neobchodovaných akcií je nutné postupovat obdobným způsobem jako při ocenění obchodních podílů. V rámci oceňování cenných papírů je také žádané například ocenění směnky.
Znalecký posudek
Znalecký posudek je klíčovým dokumentem především v případech prodeje akcií nebo obchodních podílů mezi tzv. spřízněnými osobami, který doloží správci daně cenu mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, jak je vyžadované §23 odst. 7 zákona o daních z příjmů.
Znalecký posudek je také striktně vyžadován v případech nuceného přechodu cenných papírů na hlavního akcionáře (vytěsnění, neboli squeeze-out minoritních akcionářů) dle § 376 odst.1 zákona o obchodních korporacích. Hlavní akcionář musí doložit přiměřenost protiplnění pro minoritní akcionáře znaleckým posudkem.
Oceňování nepeněžitých vkladů do obchodních společností
Chystáte se založit novou společnost nebo navýšit základní kapitál té stávající? V takových případech je často využíván nepeněžitý vklad, jehož hodnotu je nutné stanovit znaleckým posudkem.
Předmětem nepeněžitého vkladu je majetková hodnota, jež má povahu věci movité nebo nemovité, závodu, pohledávky (jen některé) a práva, pokud je pokládáno za věc, jejíž hodnota je zjistitelná. Naopak nepeněžitým vkladem do společnosti nesmí být práce nebo služba a pohledávka společníka vůči společnosti, do které má být vložena.
Znalecký posudek
Jako soudní znalec jsem připraven vypracovat pro vás znalecký posudek na ocenění nepeněžitého vkladu do obchodních společností. Ať už se jedná o podnik nebo jeho část, obchodní či akciový podíl, pohledávku nebo nehmotný majetek.
Proces oceňování nepeněžitého vkladu je upraven v § 251 zákona o obchodních korporacích (Zákon č. 90/2012 Sb.). Důkladně prostuduji všechny potřebné podklady a dokumenty, abych mohl stanovit férovou hodnotu vašeho nepeněžitého vkladu.
Posudek znalce musí alespoň obsahovat:
- popis nepeněžitého vkladu,
- použité způsoby jeho ocenění a údaj o tom, zda cena nepeněžitého vkladu získaná použitými způsoby odpovídá alespoň úhrnnému emisnímu kursu akcií, které mají být společností vydány jako protiplnění za tento nepeněžitý vklad,
- částku, na kterou se nepeněžitý vklad oceňuje.
Znalec pro konkrétní případy ocenění nepeněžitých vkladů již nemusí být jmenován příslušným soudem, ale znalce si zpravidla vybere společnost, která je příjemcem nepeněžitého vkladu.
Oceňování pohledávek
Pro správné ocenění pohledávky je rozhodující právní posouzení stavu pohledávky, jejího zajištění a především analýza bonity dlužníka, tedy jeho schopnost úhrady pohledávky v čase.
Stanovení hodnoty pohledávky na základě schopnosti dlužníka splácet je základní metodou a přístupem ocenění pohledávky, v případě splnění předpokladu, kdy dlužník alespoň částečně spolupracuje.
Tato metoda je založena, tak jako ostatní výnosové metody, na odhadu očekávaných budoucích příjmů, které poplynou z uspokojování dluhu dlužníkem. Pro stanovení hodnoty pohledávky je klíčový také odhad stanovení míry rizika budoucích peněžních toků dlužníka.
Kdy je potřeba ocenění pohledávek
Ocenění pohledávky je využitelné v řadě podnikových transakcí, v optimalizaci koncernových uspořádání, pro účely postoupení pohledávek, jejich zajištění apod.
Znalecký posudek
Jako zkušený soudní znalec ve znaleckém posudku komplexně posuzuji všechny aspekty dané pohledávky pro stanovení její tržní hodnoty.
Výstupem znaleckého posudku je stanovení reálné hodnoty oceňované pohledávky k danému datu. Znalecký posudek na ocenění pohledávky je vyžadován v případě jejího nepeněžitého vkladu do obchodní společnosti. Vypracování znaleckého posudku doporučuji zejména v případech jejího převodu (cese) mezi spřízněnými osobami pro doložení její ceny (tržní hodnoty) pro správce daně.
Oceňování nehmotného majetku
Nehmotný majetek může nabývat rozmanitých podob od průmyslových práv, jako jsou registrované ochranné známky, užitné vzory, vynálezy a patenty, know-how, internetová doménová jména, obchodní firmy, či autorských práv v podobě databází, licenčních smluv, softwarových produktů, zákaznických portfolií a vztahů.
Nehmotný majetek bývá nejčastěji oceňován pro potřeby jeho převodu mezi nezávislými nebo spřízněnými osobami nebo pro účely nepeněžitého vkladu do obchodní společnosti.
Metody ocenění nehmotného majetku
Základní metody ocenění jsou založené na analýze budoucích výnosů z licenčních poplatků, plynoucích z užívaní nehmotného majetku a aktuálních nákladů na jeho pořízení. Výnosová metoda vychází z předpokladu, že produkt, který je obvykle právně chráněn, generuje roční výnos po určitou dobu užívání tohoto práva nebo po dobu jeho ekonomické životnosti.
V případě stanovení výnosové hodnoty nehmotného práva je roční budoucí výnos, generovaný tímto právem, převáděn na jeho současnou hodnotu prostřednictvím diskontní sazby, která zahrnuje nejen časovou hodnotu peněz, ale také rizikové faktory, které mohou ovlivnit dosažení odhadovaného budoucího výnosu.
Posouzení, stanovení nebo provedení
- transakcí mezi spřízněnými – spojenými osobami
- posouzení obvyklosti transakčních cen, transfer – pricing
- výše škody a ušlého zisku z podnikání
- finanční asistence
- finanční analýzy, tvorbu finančních plánů, ekonomické vyhodnocení projektů
- nákladových kalkulací a tvorby rozpočtů
Účely ocenění
- splnění zákonné povinnosti dané především zákonem o obchodních korporacích, zákonem o oceňování majetku, zákonem o přeměnách obchodních společností a družstev, občanským zákoníkem, daňovými zákony, účetními předpisy apod.
- majetková vypořádání, například vypořádání společného jmění manželů (SJM), vypořádání v rámci dědictví, vypořádání společníků obchodních společností
- prodeje či koupě v rámci obchodních i občanských vztahů
- přeměny a operace se společnostmi, především fúze, rozdělení, odštěpení, převod jmění na společníka, změna právní formy
- veřejné návrhy a nucené přechody cenných papírů, především vytěsnění menšinových akcionářů (squeeze-out), nabídky převzetí, veřejné návrhy smluv, akvizice
- transparentní a nestranné stanovení ceny a hodnoty pro veřejné dražby, likvidace, exekuce a insolvenční řízení
- jako důkazní prostředek při soudních a arbitrážních sporech